Dziennikarze wpuszczeni na obszar przygraniczny, możliwość zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy czy nowe uprawnienia dla funkcjonariuszy - to niektóre z ustaleń, które znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Co dokładnie się zmieni?
Czytaj także: Będą kolejne sankcje wobec Białorusi. Jest porozumienie polityczne
Koniec stanu wyjątkowego: Co się zmieni?
- Na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie – na czas określony – zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania.
- Zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
- W rozporządzeniu tym określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych. Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób – w szczególności dziennikarzy.
- Podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania będą mogły otrzymać rekompensaty, za czas jego obowiązywania.
- Funkcjonariusze SG będą mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.