Od 2027 roku uczniowie będą pisać maturę z nowego przedmiotu. Resort pracuje nad formułą egzaminu

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

edukacja

Od 2027 roku uczniowie będą pisać maturę z nowego przedmiotu. Resort pracuje nad formułą egzaminu

2024-12-05 15:07

Od 2027 roku uczniowie szkół średnich przystąpią do matury z przedmiotu biznes i zarządzanie. Egzamin z tego przedmiotu będzie nieobowiązkowy. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że Centralna Komisja Egzaminacyjna pracuje nad formułą egzaminu, który zostanie wprowadzony za trzy lata, we współpracy z czołowymi polskimi uczelniami oraz nauczycielami tego przedmiotu. Zmiana ta została zaproponowana przez poprzedni rząd, ale program będzie realizowany przez nowy rząd.

Biznes i zarządzanie. Przedmiot wprowadzono w 2023 roku

Przedmiot „biznes i zarządzanie” został wprowadzony do szkół w 2023 roku. Zastąpił on dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Nowy przedmiot nauczany jest w szkołach średnich zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej.

Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie poprzez rozwój kluczowych kompetencji. To przede wszystkim postawy przedsiębiorcze, umiejętności menedżerskie i przywódcze, oraz praktyczne podejście do nauki w szkołach. Ówczesny minister edukacji, Przemysław Czarnek, zapowiedział, że z tego przedmiotu – w przeciwieństwie do podstaw przedsiębiorczości – będzie też można zdawać maturę. Ministerstwo w swojej kadencji nie zdążyło jednak zrealizować tej zapowiedzi.

Matura z przedmiotu biznes i zarządzanie od 2027 roku

Jak poinformowało Radio Zet, zapowiedź ta zostanie jednak zrealizowana przez nowy resort kierowany przez Barbarę Nowacką. Ministerstwo Edukacji i Nauki oficjalnie potwierdziło dziennikarzom, że za trzy lata przedmiot będzie dostępny na maturze. Informację tę można już również znaleźć na stronie biznesizarządzanie.pl, w zakładce "O nowym przedmiocie".

- Od 2027 r. będzie można zdawać maturę z BIZ – czytamy.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Szczegóły dotyczące egzaminu maturalnego

Pierwszy egzamin maturalny z przedmiotu „biznes i zarządzanie” odbędzie się zgodnie z zapowiedziami w maju 2027 roku dla absolwentów liceów ogólnokształcących, a rok później także dla absolwentów techników. Jak poinformował resort edukacji dziennikarzy Radia Zet, zgodnie z przepisami, dwa lata przed egzaminem, czyli w sierpniu 2025 roku, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje informator na temat matury z tego przedmiotu.

Początkowo, zgodnie z planami poprzedniego rządu, egzamin miał składać się z dwóch części. Pierwsza miała mieć formę testu, w którym znalazłyby się m.in. analizy kazusów przedsiębiorstw. Druga część to zaliczenie projektu zespołowego, w ramach którego maturzyści mogliby stworzyć np. mikroplan na przedsiębiorstwo lub projekt na rzecz społeczności lokalnej.

Rozważano także możliwość przeprowadzenia części zespołowej w trakcie zajęć edukacyjnych, a nie w wyznaczonym dniu, z określonym czasem. Część zespołowa miała stanowić co najmniej 30% całkowitej liczby punktów. Choć nowy resort edukacji zrealizuje zapowiedź wprowadzenia matury z BIZ, nie oznacza to, że będzie ona dokładnie w takiej formie, jaką opracował poprzedni rząd.

Prace nad formułą egzaminu

Obecnie CKE pracuje nad opracowaniem formuły egzaminu z przedmiotu BIZ, współpracując z czołowymi ośrodkami akademickimi w Polsce oraz nauczycielami tego przedmiotu. Dotychczas lekcje z „biznesu i zarządzania” odbywają się dwa razy w tygodniu, tak samo, jak w przypadku podstaw przedsiębiorczości, które zostały zastąpione nowym przedmiotem w 2023 roku. Jednak dla uczniów, którzy planują zdawać maturę z tego przedmiotu, przewidziano ośmiogodzinny cykl zajęć w wersji rozszerzonej.

QUIZ. Lektury na maturze z polskiego - Z nami zdasz egzamin. Sprawdź, co pamiętasz!
Pytanie 1 z 10
Co napisał Jan Parandowski?
IMMUNITET Kaczyńskiego. Komosa oskarża go o pobicie
Co nas czeka?
Nauczyciel Jutr@ 2024. O tym zapominają dorośli? Szkoła marzeń? | CO NAS CZEKA? #32
Źródło: Od 2027 roku uczniowie będą pisać maturę z nowego przedmiotu. Resort pracuje nad formułą egzaminu