Prawosławna Wielkanoc 2022 - kiedy wypada Pascha?

i

Autor: Pixabay Tradycje prawosławnych świąt

Prawosławna Wielkanoc 2022 - kiedy wypada Pascha? Tradycje prawosławnych świąt

2022-04-13 16:11

Wielkanoc to w tradycji chrześcijańskiej najważniejsze święta. Tegoroczną Wielkanoc katolicy obchodzą 17 i 18 kwietnia. Wyznający prawosławie jednak świętują w innym terminie. Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc 2022?

Wielkanoc prawosławna ma inną datę niż katolicka

Choć różny jest termin obchodzenia tych świąt, to nie ma wątpliwości, że zarówno wśród osób wyznania prawosławnego, jak i chrześcijańskiego jest to najważniejsza data w kalendarzu liturgicznym. Różnica w terminie obchodzenia może wynosić nawet kilka tygodni. Wyjątek czeka nas dokładnie w 2025 roku - wtedy wszyscy wierni będą obchodzić Wielkanoc w tym samym dniu - 20 kwietnia.

Maria Kobryń W Samą Porę VOX FM

Prawosławna Wielkanoc 2022 - data

Tegoroczne święta w kalendarzu będzie dzielić dokładnie tydzień. Osoby wyznania katolickiego świętować będą bowiem 17 kwietnia, a wyznania prawosławnego - 24 kwietnia. Z czego wynika różnica? W tradycji prawosławnej Wielkanoc obchodzona jest dokładnie w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (kalendarz juliański), po zakończeniu Paschy Żydowskiej.

Prawosławna Wielkanoc - tradycje

Podobnie jak katolicy - osoby wyznania prawosławnego w Wielką Sobotę udają się do cerkwi w celu poświęcenia pokarmów. Koszyczki mają podobną zawartość - znajdą się w nich jaja, słodkie drożdżowe bułki, chleb, mięsa i sery. Nieodłącznym elementem, który ma każdy prawosławny koszyczek wielkanocny jest pascha - deser z twarogu i bakalii.

Wieczorem rozpoczyna się z kolei Liturgia Paschy. Podczas procesji ze świecami, ikonami i chorągwiami wierni trzykrotnie obchodzą świątynię. Na koniec wierni żegnają się paschalnym pocałunkiem i słowami "Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał" i rozchodzą się do domów na uroczystą kolację.

Tradycyjnie na stole znajdziemy jaja, chleby, kulebiak, pieczone mięsa, wędliny, pierogi drożdżowe i oczywiście wspomnianą wcześniej paschę. Wszystkie przygotowane potrawy powinny zostać zjedzone, wynika to z dawnych wierzeń, zakazujących wyrzucania poświęconych pokarmów. Ze stołu były zbierane były nawet okruchy i wysypywane później pod owocowe drzewa. Skorupki zaś dawano kurom lub wysypywano podczas siania lnu.

Wśród najpopularniejszych tradycji wymienić można wybytki czyli stukanie się czubkami kolorowych jajek. Ten, którego jajko przetrwa wygrywa stłuczone jajko do zjedzenia. Rownież z jajkami związany jest żołobok - czyli gra, w której malowane jajka staczane są z górki do wgłębienia, zwanego właśnie żołobokiem. Wygrany zgarniał wszystkie jajka, które w to miejsce nie trafiły.