Starlinki nad Polską 19.08. O której oglądać przelot satelitów SpaceX?

Starlink
Autor: Kipp Teague flickr.com Starlink

Firma SpaceX kolejny raz w ciągu ostatnich tygodni wypuści na orbitę zestaw satelitów Starlink. Ich przelot będziemy mogli podziwiać na polskim niebie! Sprawdźcie, o której zobaczymy je ponad naszymi głowami w piątek, 19 sierpnia.

Co to jest Starlink?

Starlink nad Polską 19 sierpnia! Kiedy i o której oglądać przelot satelitów w piątek? Takie pytanie mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. To kolejna w ostatnich tygodniach okazja do oglądania satelitów (ostatnia misja startowała 11 sierpnia). Teraz wszyscy wyczekują momentu, w którym zobaczą satelity nad głowami.

Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór z Ziemi superszybkiego, szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, kiedy i o której możemy obejrzeć przeloty oraz gdzie należy kierować wzrok.

Starlink nad Polską - kiedy przeloty w piątek 19.08?

Start rakiety Falcon 9 zaplanowano na 19 sierpnia o 21:24. Wyniesie ona na orbitę kilkadziesiąt satelitów oznaczonych jako G4-27. Przeloty nad Polską spodziewane są już kilkadziesiąt minut po starcie 19.08. Godzina lotu jest dla nas sprzyjająca. Starlinki będziemy mieli szansę oglądać na tle ciemnego nieba. Satelity pojawią się nad naszymi głowami o 21:46. Co ciekawe, bardzo możliwe, że w ich pobliżu dostrzeżemy człon samej rakiety! Gdzie wypatrywać Starlinków? O tym w dalszej części artykułu.

Policjanci eskortowali taksówkę do szpitala

Starlinki nad Polską 19.08. Gdzie patrzeć?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Z grafiki zamieszczonej w poście Nocnego Nieba wynika, że Starlinki przelecą z zachodu na wschód. Będzie to stosnkowo niski przelot nad południowozachodnim horyzontem. 19.08 satelity będą się przemieszczały w ścisłej formacji przypominającej błyszczący sznur. Starlinki zobaczymy wyraźnie też w kolejnych dniach lecz z każdym kolejnym przelotem urządzenia będą zwiększać pułap i odległość między sobą. Polecamy zatem zaplanować obserwacje na 19, 20 i 21 sierpnia. W te dni mamy największe szanse na dostrzeżenie "kosmicznego pociągu".