Światowy Dzień Ziemi 2022

i

Autor: Pixabay Od ponad 50 lat Światowy Dzień Ziemi ma być okazją do refleksji nad aktualnym stanem naszej planety

Światowy Dzień Ziemi 2022: kiedy wypada? Jak świętować? Data, ciekawostki

2022-04-20 12:29

Światowy Dzień Ziemi wypada w tym roku 22 kwietnia czyli w piątek. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Inwestujmy w naszą planetę". Skąd wzięło się to święto? Jak można go obchodzić? Odpowiedzi w artykule poniżej!

Światowy Dzień Ziemi - geneza i data

Propozycję zorganizowania Światowego Dnia Ziemi po raz pierwszy złożył John McConnell. Miało to miejsce podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Z kolei pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. Zrobił to burmistrz San Francisco, Joseph Alioto.

Obecnie Dzień Ziemi obchodzimy w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, a jednocześnie równonocy jesiennej na półkuli południowej. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ tego dnia na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.

Pierwsza Zmiana na TikTok’u

Dzień Ziemi 2022 - jak świętować?

Od ponad 50 lat Światowy Dzień Ziemi ma być okazją do refleksji nad aktualnym stanem naszej planety. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji ekologicznych. Obchodzony jest ona w ponad 190 państwach na całym świecie.

Tego dnia organizowane są różne aktywności, takie jak zbiórki śmieci w lasach i parkach. Można spotkać też zbiórki elektrośmieci. To również doskonała okazja do zorganizowania wydarzeń kulturalnych, pikników czy festynów o tematyce ekologii. Można spodziewać się więc zarówno obchodów o międzynarodowym charakterze, jak i tych bardziej oddolnych - organizowanych przez urzędy miast, uniwersytety, szkoły, a nawet przedszkola.

Sonda
Czy będziesz świętować Dzień Ziemi 2022?

Eko piosenka na Dzień Ziemi 2022

22 kwietnia światło dzienne ujrzy eko piosenka „Odzyskaj”, skomponowana przez producentów ze Szwecji (współpracujących z PINK i Zarą Larsson). Do utworu śpiewanego przez Magdę Bereda powstał też wideoklip wyreżyserowany przez Alana Kępskiego z udziałem influencera, TikTokera i finalisty „Top Model” - Michała Gały. Teledysk zawiera intro edukacyjne promujące jedną z najważniejszych zasad postępowania z elektrośmieciami - zakaz wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłego kosza na śmieci.

Z tej okazji Magda Bereda będzie gościem w programie To Jest Dzień w VOX FM. Słuchajcie audycji Kamila Rutkowskiego po godzinie 14:00 w eterze lub na www.voxfm.pl. Relacja na żywo do zobaczenia również na TikToku radia VOX FM.