Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka

i

Autor: Prachatai flickr.com Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka

te kraje poparły Rosję - sprawdźcie, kto nie sprzeciwił się wojnie w Ukrainie

2022-03-17 11:28

Po inwazji Rosji na Ukrainę świat odwrócił się od kraju rządzonego przez Władimira Putina. Prezydent Federacji wciąż ma jednak sojuszników. Sprawdźcie, które państwa poparły wojnę, lub sympatyzują z Kremlem.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24. lutego. Od tego czasu kraj jest systematycznie niszczony bombardowaniami, a liczba ofiar cywilnych rośnie każdego dnia. Mieszkańcy i mieszkanki Ukrainy bronią swojej wolności przed najeźdźcami, zaś większość krajów Świata nakłada na Rosję kolejne sankcje i ograniczenia, które już teraz rujnują tamtejszą gospodarkę. Władimir Putin i podlegli mu politycy oraz wojskowy mają też jednak sojuszników. Niektóre państwa otwarcie poparły bezprawny atak. Inne, których rządy sympatyzują z Putinem, starają się nie angażować w proces nakładania sankcji, lub nie opowiadają się po niczyjej stronie. Ich listę znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Ambasador Deszcyca: Wygramy tę wojnę

Kraje otwarcie popierające działania Rosji w Ukrainie

 • Białoruś - reżim Alaksandra Łukaszenki od lat ściśle współpracuje z Rosją. Tuż przed eskalacją konfliktu, oba kraje zorganizowały ćwiczenia, które umożliwiły Rosji rozmieszczenie swoich wojsk także na terenie Białorusi.
 • Syria - Baszszar al-Asad, który od 10 lat prowadzi wojnę domową, korzysta z militarnego wsparcia Rosji. W obecnej sytuacji zgodził się na to, by ochotnicy ze sprzyjających mu bojówek mogli walczyć po stronie Rosji w Ukrainie. Baszszar al-Asad udzielił Putinowi poparcia w wojnie, a atak nazwał "korektą historii".
 • Korea Północna - reżim Kim Dzong Una za przyczynę konfliktu w Ukrainie uważa politykę USA i Zachodu, która miałaby zagrażać Rosji.
 • Erytrea - ubogi kraj kontynentu afrykańskiego był, oprócz Rosji, jedynym, który zagłosował przeciw rozpoczęciu dochodzenia ONZ w sprawie łamania praw człowieka przez Rosjan w Ukrainie. Prezydent Erytrei Issaias Afewerki uważa swój kraj za członka "antyzachodnich sił", których liderem jest Rosja.
 • Wenezuela - dyktator Nicolás Maduro otwarcie poparł Putina. Jego kraj korzysta z pomocy Kremla na wielu polach. Wenezuela pożyczyła od Rosji 17 miliardów dolarów. Duża część pieniędzy przeznaczona została na zbrojenia (broń kupowana od Rosji). Ponadto Rosja kontroluje tamtejsze złoża ropy naftowej.
 • Kuba - prezydent Miguel Diaz-Canel stanął po stronie Kremla. Podobnie jak Korea Północna, winą za wojnę obarcza USA i Zachód.

Kraje sympatyzujące z kremlowskim rządem

 • Chiny - rola "Kraju Środka" jest znacząca. Chinom na rękę zdaje się być osłabienie Rosji, gdyż to wzmacnia ich pozycję. Jednocześnie kraj nie popiera ostrych sankcji na Rosję i apeluje o dyplomatyczne rozwiązanie sytuacji. Chiny sugerują również, że mogłyby przyjąć rolę mediatora.
 • Izrael - choć rządzący tego kraju potępili wojnę, nie przyłączyli się do sankcji. Utrzymanie dobrych stosunków z Rosją jest dla Izraela gwarantem dalszego prowadzenia własnych wojen.
 • Węgry - Viktora Orban udziela Władimirowi Putinowi raczej milczącego poparcia. Węgry, jako kraj UE, zobowiązane są do sprzeciwu wobec wojny poparcia sankcji. Państwo wciąż kupuje jednak gaz od Rosji (po preferencyjnych cenach) i nie zgodził się na transporty militarne dla Ukrainy przez swój kraj.
 • Pakistan - Premier Pakistanu Imran Khan nie podpisał w Islamabadzie listu 22 dyplomatów wzywających go do poparcia rezolucji ONZ potępiającej działania Rosji. Khan twierdzi, że jego Kraj jest bezstronny.
 • Indie - tej samej rezolucji nie podpisał też rząd Indii. Kraj wciąż zaopatrza się w wiele surowców pochodzących z Rosji.
Źródło: Te kraje poparły Rosję - sprawdźcie, kto nie sprzeciwił się wojnie w Ukrainie