To już ostatnie takie wakacje w Chorwacji. Od stycznia wchodzi tam euro! Sprawdź szczegóły

To już ostatnie takie wakacje w Chorwacji. Od stycznia wchodzi tam euro! Sprawdź szczegóły
Autor: pixabay.com

To już koniec kuny w znanym kurorcie wakacyjnym uwielbianym przez Polaków. Rada Unii Europejskiej przyjęła w lipcu ostatnie trzy akty prawne niezbędne do tego, aby Chorwacja mogła od stycznia używać euro jako swojej waluty. Co istotne, już od 5 września br. wszystkie sklepy i punkty usługowe w kraju muszą podawać ceny w dwóch walutach: euro i kunach.

To już przesądzone. Chorwacja wchodzi do strefy euro. O ile sami Chorwaci raczej nie będą mieli z tym większego problemu, dla wielu turystów może być to zaskoczeniem. Kraj ten bowiem już od wielu lat cieszy się wielkim zainteresowaniem wielu osób. Na wakacje tam bardzo często wybierają się również Polacy. W zeszłym roku, wg danych Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, w Chorwacji pojawiło się milion wczasowiczów z Polski.

Kuny odchodzą. Od kiedy euro w Chorwacji?

Chorwacja do strefy euro wejdzie z początkiem 1 stycznia 2023 roku. Wstępem do tego ma być fakt, że już od 5 września 2022 r. wszystkie sklepy i punkty usługowe w Chorwacji będą musiały podawać ceny w dwóch walutach: euro i kunach. Wszystko po to, aby przyzwyczaić społeczeństwo do nadchodzących zmian. Pomimo wprowadzenia euro 1 stycznia 2023 r., kuny i lipy nie stracą od razu swojej wartości i nie trzeba będzie ich niezwłocznie wymieniać. Na to Chorwaci będą mieli czas do 31 grudnia 2023 r. Wszystkie sklepy, hotele i restauracje nadal muszą w tym czasie przyjmować zapłaty zarówno w euro, jak i kunach.

Rewolucja ze zmianą waluty w jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków nie powinna przysporzyć kłopotów. Wszystko dlatego, że w kraju tym od dawna akceptuje się transakcje w euro. W wielu sklepach i hotelach można płacić europejską walutą.

Na wakacje do Chorwacji. Kuna czy euro?

W Chorwacji bez większych problemów w większości kantorów można wymienić złotówki na kuny czy euro. Jednak jeżeli na miejsce chcemy dojechać własnych samochodem, lepiej mieć ze sobą euro. Przy płatności za autostrady będzie to zacznie lepszym rozwiązaniem.

Niektórzy turyści niedawno odwiedzający Chorwację przestrzegają jednak przed płaceniem w euro. Zwłaszcza na stoiskach sprzedawcy stosują niekorzystny przelicznik. Dodatkowo resztę wydają w kunach. Dlatego, jeżeli jeszcze ta waluta jest w Waszych portfelach - pozbądźcie się jej. Kuny będzie można wydać jeszcze do końca 2023 roku. Później walutą obowiązującą w całym kraju będzie euro.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kolorowe nazwy na mapie świata

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Największe miasto woj. lubuskiego to góra koloru...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!