Zostałaś mamą? Przez rok nie będzie można zwolnić cię z pracy! Nowa strategia demograficzna

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Zostałaś mamą? Przez rok nie będzie można zwolnić cię z pracy! Nowa strategia demograficzna

2021-06-17 11:34

Dzięki przyjęciu strategii demograficznej uda nam się osiągnąć cel strategiczny, którym jest podniesienie dzietności do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń w perspektywie najbliższych 20 lat - powiedziała w czwartek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Wiceminister Barbara Socha podczas przemówienia poinformowała, że z badań przeprowadzonych na potrzeby projektu wynika, że Polacy marzą o szczęśliwej rodzinie, opartej na partnerstwie, gdzie najważniejsze są relacje. "My nie musimy Polaków przekonywać do tego, żeby chcieli mieć dzieci. Według niektórych badań, nawet 98 proc. Polaków mówi, że chce mieć dzieci w ogóle, a prawie 40 proc. wskazuje że najlepiej, gdyby było to troje lub więcej dzieci" - wskazała wiceminister. Wyraziła przy tym przekonanie, że "dzięki przyjęciu strategii demograficznej i realizacji priorytetowych obszarów uda nam się osiągnąć cel strategiczny, którym jest podniesienie dzietności do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń w perspektywie najbliższych 20 lat". "Ten cel rozpisaliśmy na trzy cele szczegółowe i 12 obszarów działania".

Rafał Adamczak i Kasia Węsierska przewidują punkty w meczu z Hiszpanią! Wyjdziemy z grupy?

Zostałaś mamą? Przez rok nie będzie można zwolnić cię z pracy! Nowa strategia demograficzna

Nowa strategia demograficzna 2040 zakłada między innymi ochronę przed zwolnieniem z pracy zapewnioną przez rok matkom, które powracają z urlopu macierzyńskiego. Będzie to dotyczyć również młodych ojców, a w przypadku małżeństw, ojca dziecka nie będzie można zwolnić również w okresie trwania ciąży.

Innym ważnym punktem, który dotyczy młodych i przyszłych mam jest zagwarantowanie im pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4. Ponadto pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych.

Źródło: Zostałaś mamą? Przez rok nie będzie można zwolnić cię z pracy! Nowa strategia demograficzna