Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

i

Autor: Wiktoria Kmiecik

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim będzie remontowany. Ma stać się kolejną atrakcją turystyczną regionu

2023-03-17 13:47

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim to wizytówka gminy Piekoszów, więc pora by w końcu nabrał blasku. Od teraz jest to możliwe. Miasto i Gmina Piekoszów podpisała umowę na użyczenie zabytku. To pozwoli uratować malowniczy obiekt przed dalszym niszczeniem.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim (gm. Piekoszów) nie ma jednoznacznej historii. Jedni uważają, że jest historycznie związany z wojewodą lubelskim i sandomierskim Janem Aleksandrem Tarło, który poślubił księżniczkę Annę Czartoryską. Jednak miejscowa legenda głosi, że na uczcie urządzonej przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika w jego kieleckiej rezydencji dumny ze swej siedziby gospodarz pogardliwie odmówił przyjęcia zaproszenia wojewody, dodając: „Po chałupach nie jeżdżę.” Urażony Tarło zripostował mniej więcej w tym stylu: „Zapraszam zatem ekscelencję do siebie do Piekoszowa za dwa lata, do takiego samego pałacu, jaki ekscelencja tu posiadasz.” Dwa lata później stanął pod Piekoszowem właśnie taki obiekt.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

i

Autor: Wiktoria Kmiecik

Pałac wybudowano w latach 1645-50. Siedziba w Piekoszowie pozostawała w rękach Tarłów do 1842 roku i do tego czasu była użytkowana. Później jeszcze kilkakrotnie zmieniała właścicieli. W połowie XIX stulecia pałac spalił się i zamienił w ruinę. Pomimo podjętych prób jego restauracji nigdy nie powrócił już do dawnej świetności. Dzisiaj z dawnej rezydencji Tarłów pozostała malownicza ruina z bardzo dobrze zachowanym ciągiem murów i pałacowych pomieszczeń.

Okazuje się, że pałac ma kilkunastu właścicieli, którzy rozlokowani są po całym świecie. Jednak nikt o własność się nie dopomina. Dlatego tak trudno było gminie Piekoszów zrewitalizować ruiny obiektu. Aż do tego roku.

Miasto i Gmina Piekoszów "już niedługo" właścicielem Pałacu Tarłów

Okazało się, że zabytkowe ruiny należą do Skarbu Państwa, a zarządzane są przed Starostwo Powiatowe w Kielcach. Dzięki tej informacji, burmistrz Piekoszowa, mógł się starać o tak zwane "użyczenie" Pałacu Tarłów. I tak się stało. W marcu miasto i gmina Piekoszów podpisało umowę użyczenia z kieleckim starostwem na okres trzech lat. Jednak jeszcze w tym roku Piekoszów może stać się właścicielem obiektu.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

i

Autor: Wiktoria Kmiecik

Ruiny Pałacu Tarłów nabiorą dawnego blasku

Burmistrz Zbigniew Piątek planuje jeszcze w tym roku rozpocząć rewitalizację pałacu. Do wojewody świętokrzyskiego ma wpłynąć wniosek o dofinansowanie pierwszego etapu prac w ramach "Polskiego Ładu".

- Pierwszy etap renowacji tej nieruchomości obejmuje odnowienie murów, zabezpieczenie tych murów przed degradacją, położenie dachu i zabezpieczenie przed różnymi warunkami atmosferycznymi - wymienia burmistrz Piekoszowa Zbigniew Piątek. - Maksymalne dofinansowanie jakie możemy uzyskać na tą rewitalizację tą 3,5 mln złotych. Resztę zapewne będziemy musieli dołożyć z własnych środków. Sądzę, że pierwszy etap będzie kosztował 5,6 milionów - dodaje burmistrz. 

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim

i

Autor: Wiktoria Kmiecik

Teraz władze Piekoszowa czekają na wykonanie i opracowanie kolejnego projektu, który ma obejmować renowację Pałacu Tarłów.

- W kolejnych etapach będziemy chcieli przeprowadzić remont pomieszczeń. Teraz najważniejsze co musimy zrobić to spełnić wymogi świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dopiero po przygotowaniu projektu renowacji będziemy znali konkretne koszty wszystkich prac – informuje burmistrz Zbigniew Piątek. – Zrobimy wszystko, aby pałac Tarłów stał się jedną z najważniejszych perełek turystycznych naszego regionu – zapewnia.

Finalnie Pałac Tarłów ma stać się obiektem muzealnym, którego będą mogli odwiedzać zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim
Sonda
Czy byłeś kiedyś w Pałacu w Wilanowie?
Źródło: Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim będzie remontowany. Ma stać się kolejną atrakcją turystyczną regionu