I LO w Krakowie

i

Autor: Kuba Kusy

Szkoły odsyłają z kwitkiem ukraińskie dzieci. Powodem zarządzenie kurator Barbary Nowak

2022-03-16 16:29

Decyzją miejskich urzędników limit w klasach licealnych został zwiększony z 28 do 37. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania z dyrektorami szkół, Barbara Nowak poinformowała, że wciąż obowiązuje ograniczona liczba uczniów, a kryterium przyjęcia do klasy jest znajomość języka polskiego. W innym przypadku powinni być kierowani do oddziałów przygotowawczych.

Zalecenie Barbary Nowak wywołało efekt mrożący wśród części dyrektorów szkół.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o problemach ukraińskich uczniów:

Z informacji Wydziału Edukacji wiem, że pojawiają się mamy, które są odsyłane ze szkół, których dyrektorzy mówią, że nie przyjmą dziecka. Wydział w takich sytuacjach interweniuje. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, bo dyrektor ma obowiązek przyjąć dziecko, które jest w obwodzie, jeśli nie ma rejonizacji, to wtedy powinien pomóc wskazać gdzie jest miejsce - mówi Anna Kornel-Jasińska, wiceprezydent Krakowa odpowiedzialna za edukację.   

Dodaje, że nie ma mowy o kwalifikowaniu uczniów do szkół według kryterium językowego.

Nie ma w żadnym przepisie, ani w ustawie, ani w rozporządzeniu mowy o tym, by kwalifikować ucznia na podstawie znajomości języka. Jest kwalifikacja, w której biorą nauczyciele i psycholog, ale do oddziału przygotowawczego - stwierdza. 

Poproszony przez naszego reportera o komentarz w tej sprawie wojewoda małopolski Łukasz Kmita stwierdza, że:

Nie miałem czasu na rozmowę z kurator Nowak, nie znam jej wypowiedzi. Pani kurator będzie musiała podporządkować się działaniom rządowym. Tu nie ma mowy o realizacji własnych polityk, jest polityka państwa polskiego. Urzędnicy mają sprawnie realizować zadania państwa, to jest ich zadanie, jeśli ktoś tego nie rozumie, niezależnie czy jest wojewodą czy innym urzędnikiem, to nie nadaje się do sprawowania funkcji. Nie mówię tu o kurator Nowak, która jest znana z tego, że troszczy się o dzieci - mówi. 

Szkoły nie mają obowiązku tworzenia oddziałów przygotowawczych. Taką chęć w Krakowie zgłosiło 40 placówek. NAsz reporter od wtorku usiłował skontaktować się z kurator Nowak. Jej telefon milczy, podobnie, jak rzecznik kuratorium. Dyrektorzy szkół, z którymi udało mu się porozmawiać odmawiają komentarza.

Urząd pracy otworzył się na uchodźców z Ukrainy

QUIZ. Działka to twoje hobby? Rozwiąż nasz test i dowiedz się, czy jesteś dobrym działkowcem!

Pytanie 1 z 15
Na działce ROD pod żadnym pozorem nie można hodować:
Źródło: Szkoły odsyłają z kwitkiem ukraińskie dzieci. Powodem zarządzenie kurator Barbary Nowak