Sylikonowe palce czy uszy w wyglądzie niczym nie różnią się od prawdziwych – podkreśla autorka Aga Mańkowska. - Pobieram miarę z dłoni amputowanej oraz z równoległej dłoni. W ten sposób mogę wyrzeźbić identyczny model, paznokieć - w kolorze, kształcie. Nie mogę odtworzyć tylko linii papilarnych.
Do tej pory pacjenci musieli takie protezy zamawiać z zagranicy. - Nie jest łatwo znaleźć takie szkolenia, które przygotowywałyby protetyków estetycznych do pracy. Ja miałam to szczęście, że przez półtora roku uczestniczyłam w takich szkoleniach w Belgii. To mnie przygotowało do pracy z pacjentami w Polsce – dodaje Aga Mańkowska.
Łodzianka jako autorka zwycięskiego startupu przez pół roku będzie korzystać ze wsparcia Inkubatora w Bionanoparku. Będzie współpracować m.in. z Pracownią Indywidualnych Implantów Medycznych.
Startupy rywalizowały o nagrody sponsorowane przez partnerów konkursu. Łączna pula przekroczyła 500 000 zł. Wyróżnionych zostało 12 projektów: Augmented Vision, E-JUMP, FixMix – Cyfrowa platforma automatyzująca proces naprawy rzeczy osobistych, Biodegradowalne opakowania i naczynia jednorazowe z produktów odpadowych żywnościowych, CodeAlly, Akademia Super Managera, Innowacyjne kosmetyki bioaktywne, Affido.me, Atmesys, Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie, brAIniverse i Alikem.
Źródło: Łodzianka jako pierwsza w Polsce projektuje i wytwarza sylikonowe protezy kończyn, uszu czy nosa