protezy estetyczne

i

Autor: mat.UML

Łodzianka jako pierwsza w Polsce projektuje i wytwarza sylikonowe protezy kończyn, uszu czy nosa

2022-01-31 12:21

Osobom po amputacjach kończyn pomaga wrócić do normalnego życia. Łodzianka Aga Mańkowska wygrała międzynarodowy konkurs Bionanoparku na najlepszy startup, pokonując ponad sto projektów z całego świata.

Sylikonowe palce czy uszy w wyglądzie niczym nie różnią się od prawdziwych – podkreśla autorka Aga Mańkowska. - Pobieram miarę z dłoni amputowanej oraz z równoległej dłoni. W ten sposób mogę wyrzeźbić identyczny model, paznokieć - w kolorze, kształcie. Nie mogę odtworzyć tylko linii papilarnych.

Do tej pory pacjenci musieli takie protezy zamawiać z zagranicy. - Nie jest łatwo znaleźć takie szkolenia, które przygotowywałyby protetyków estetycznych do pracy. Ja miałam to szczęście, że przez półtora roku uczestniczyłam w takich szkoleniach w Belgii. To mnie przygotowało do pracy z pacjentami w Polsce – dodaje Aga Mańkowska.

Łodzianka jako autorka zwycięskiego startupu przez pół roku będzie korzystać ze wsparcia Inkubatora w Bionanoparku. Będzie współpracować m.in. z Pracownią Indywidualnych Implantów Medycznych.

Startupy rywalizowały o nagrody sponsorowane przez partnerów konkursu. Łączna pula przekroczyła 500 000 zł. Wyróżnionych zostało 12 projektów: Augmented Vision, E-JUMP, FixMix – Cyfrowa platforma automatyzująca proces naprawy rzeczy osobistych, Biodegradowalne opakowania i naczynia jednorazowe z produktów odpadowych żywnościowych, CodeAlly, Akademia Super Managera, Innowacyjne kosmetyki bioaktywne, Affido.me, Atmesys, Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie, brAIniverse i Alikem.

Źródło: Łodzianka jako pierwsza w Polsce projektuje i wytwarza sylikonowe protezy kończyn, uszu czy nosa