Narodowy Spis Powszechny... wśród kwiatów. Spisz się podczas kiermaszu!

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Narodowy Spis Powszechny. Posypały się kary! TEGO pod żadnym pozorem nie wolno ci robić!

2021-07-29 13:26

Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa już cztery miesiące. Duża część Polaków dokonała samospisu za pośrednictwem internetu. Jednak do tych, którzy nie spisali się samodzielnie, zawitali rachmistrzowie spisowi. Niektórzy ze spisywanych zapomnieli chyba o jednej ważnej zasadzie, obowiązującej podczas spisu. Nic dziwnego, że posypały się kary!

- Za odmowę udziału w Spisie Powszechnym grozi kara grzywny - przypomina Główny Urząd Statystyczny. - Na policję trafiło już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia!

Tak jest. Niektórzy Polacy zapomnieli najwyraźniej, że udział w spisie to ich obowiązek. Dlatego pamiętajcie - nigdy nie odmawiajcie rachmistrzowi udziału w Spisie Powszechnym.

- Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni lub przyjdzie do Ciebie rachmistrz – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi! - przestrzega GUS.

Spis powszechny ma na celu zebranie informacji o stanie i strukturze ludności w Polsce.

Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Dane spisowe służą do konstruowania operatów losowania dla reprezentacyjnych badań społecznych, dlatego też tak ważne jest posiadanie przez GUS aktualnego operatu (wykazu mieszkań i budynków), będącego podstawą do losowania prób do badań przeprowadzanych w okresach między spisowych. Dodatkowo, prowadzone przez statystykę publiczną coroczne badania bilansowe weryfikowane są wynikami spisów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany następującymi metodami:

  • metodą samospisu internetowego (CAWI)
  • metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
  • metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś nie jest w stanie dokonać samospisu, pomogą mu w tym rachmistrzowie spisowi.

Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

Warszawa. Płonące auto na S8
Źródło: Narodowy Spis Powszechny. Posypały się kary! TEGO pod żadnym pozorem nie wolno ci robić!