W Orłach powstanie publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego [AUDIO]

2021-04-21 13:55 Anna Cichy
szkoła
Autor: SP Orły

To wynik współpracy MKS Polonia Przemyśl, Wisły Kraków i gminy Orły. Tak kończą się dobre pomysły przy chęci osiągnięcia wspólnego celu. - Cały nacisk pójdzie na dzieci, żeby miały możliwość awansowania od Orłów, przez Przemyśl aż po Kraków. - mówi Bogusław Słabicki, wójt gminy Orły.

„Zgoda buduje” – to hasło znamy chyba wszyscy. Jak to wygląda w praktyce? Bardzo prosto. Rodzi się pomysł, do którego realizacji potrzeba współpracy kilku instytucji, w tym przypadku też klubów sportowych. Jeśli tu zaskoczy, to już tylko pozostaje nam czekać na efekty. No i tak właśnie stało się w gminie Orły. Od września w tamtejszej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi, zacznie działać publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego.

W Przemyślu istnieje jedna taka placówka, ale nie jest ona publiczna.

- Ja na wszystkie dobre pomysły zawsze reaguję pozytywnie i kiedy kierownictwo przemyskiej Polonii przyjechało do mnie z tym projektem, to pomysł mi się bardzo spodobał! - powiedział RADIU ESKA Bogusław Słabicki, wójt gminy Orły.

Współpraca z Wisłą Kraków i MKS Polonią Przemyśl

Nabór już ruszył, od nowego roku szkolnego zostaną utworzone klasy: IV, V i VI. To na początek, docelowo wójt zamierza stworzyć ośmioklasową szkołę podstawową, a w dalszych planach także jest utworzenie szkoły średniej! Mile widziane sa dzieciaki z Przemyśla i sąsiednich miejscowości, władze gminy zapewniają darmowy transport, podobnie jak do tej pory dzieje się to w SP z Oddziałami Integracyjnymi. 

- Godne podkreślenia jest to, że głównym naszym partnerem jest Wisła Kraków w połączeniu z Polonią Przemyśl, co zapewni naszym uczniom profesjonalny i ciekawy cykl kształcenia. – zapewnia wójt gminy Orły.

Równie dobrej myśli jest Bartłomiej Marczyk z MKS Polonia Przemyśl.

- My w Polonii mamy teraz cięższy okres, ale stwierdziliśmy, że powstanie takiej szkoły przy naszej pomocy i pracy naszych trenerów to jest doskonały pomysł. Rozmowy z naszym klubem partnerskim, Wisłą Kraków tylko nas w tym utwierdziły. Wisła Kraków do tej pory nie miała szkoły partnerskiej, dlatego myślę, że ten projekt ma duże szanse powodzenia. – powiedział nam Bartłomiej Marczyk z MKS Polonia Przemyśl. - W Przemyślu brakuje takiej oferty publicznej, gdzie transport, wyżywienie dla dzieci byłyby darmowe, a dzieci przy trenerach, którzy są byłymi zawodnikami miałyby szansę większego rozwoju. I taką właśnie szansą będą Orły.

Dyscypliny sportowe w SMS w Orłach

Piłka nożna, akrobatyka i sztuki walki – to na początek. Jak zapowiada wójt, kadrę trenerską już mają. Czas pokaże na jakie jeszcze dyscypliny będzie zapotrzebowanie. Władze gminy zamierzają sprostać tym wymaganiom.

Profesjonalny cykl kształcenia ma zapewnić prowadzenie młodych sportowców, ale w planach są też zajęcia dla osób dorosłych.

- Co bardzo istotne: będzie to szkoła publiczna, a więc bezpłatna dla rodziców. Wyżywienie, dowóz dzieci do szkoły, obozy – to wszystko będzie bezpłatne. – zapewnia B. Słabicki.

Infrastruktura sportowa w Orłach

Powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego wiąże się z rozwojem infrastruktury na terenie gminy Orły i tu wójt ma również bardzo sprecyzowane i klarowne plany:

- W pierwszej kolejności będzie musiało powstać sztuczne boisko pełnowymiarowe, a w drugiej kolejności basen. - mówi wójt Słabicki. - To będzie uzależnione od zainteresowania naszą ofertą, ale podejrzewam, że we wrześniu wbijemy pierwszą łopatę pod budowę boiska.

Teraz trwa generalny remont stadionu w Orłach, instalowane jest profesjonalne oświetlenie, powstanie nowa bieżnia, trybuny i murawa. Gmina Orły posiada też orlik, hale sportowe w Drohojowie, Małkowicach, Kaszycach i Orłach.

- Ta infrastruktura wygląda całkiem dobrze, ale oczywiście chcemy ją stale poprawiać. - podkreśla wójt B. Słabicki. - Pierwsze prace przy boisku treningowym już ruszyły. 

Basen w Orłach?

Tak. Są duże szanse na to, że wkrótce w Orłach powstanie też basen.

- Jest to pomysł, który przewija się w naszych głowach już od kilku lat. Działalność oddziałów integracyjnych i teraz sportowych będzie dla mnie dodatkowym motorem do działania. Taki basen będzie bowiem potrzebny i oddziałom integracyjnym w naszej szkole i sportowym. Nie wiem czy będzie to sam basen czy aquapark, ale myślę, że co najmniej basen powstanie. - obiecuje wójt B. Słabicki. 

POSŁUCHJAJ CAŁEJ ROZMOWY Z WÓJTEM BOGUSŁAWEM SŁABICKIM I BARTŁOMIEJEM MARCZYKIEM Z MKS POLONIA PRZEMYŚL! 

W Orłach powstanie SMS
Pierwsze oznaki wiosny w Arboretum w Bolestraszycach

QUIZ. Dyktando jak w podstawówce. Uważaj, żeby się nie skompromitować

Pytanie 1 z 15
Wskaż poprawną pisownię:
Źródło: W Orłach powstanie publiczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany