Fotoradar

i

Autor: Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu

Mandat z radu dostaniesz nie tylko za prędkość! Rewolucja na polskich drogach!

2022-03-23 10:31

Na polskich drogach ma pojawić się 100 fotoradarów zupełnie nowego typu. Już za chwilę dostaniesz mandat nie tylko za prędkość ale i także za inne wykroczenia. Już niebawem list z mandatem dostaniemy także za m.in. jazdę na zderzaku, przekroczenie linii czy jazdę po buspasie.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego już w styczniu informował, iż zamierza wymienić 247 fotoradarów.  Wiele z nich ma już 10 lat i już czekają na wymianę. W związku z tym GITD postanowiło zakupić nowe urządzenia do rejestracji wykroczeń. Będą to francuskie fotoradary MESTA Fusion RN. I właśnie tutaj czeka nas prawdziwa rewolucja. Nowe fotoradary, których będzie w Polsce 100, będą rejestrować nie tylko przekroczenia prędkości.

Jakie funkcje będą miały nowe fotoradary? Poza przekroczeniem prędkości, będą one miały także możliwość wyłapania przekraczania linii, jazdę po buspasie, pod prąd, po chodniku, po pasie awaryjnym czy nawet na zderzaku. Poza tym nowy fotoradar rejestruje również jazdę z prędkością utrudniającą ruch (blokowanie), naruszenie zakazu ruchu ciężarówek czy wykroczenia w trybie zbliżania się i oddalania, skręt w lewo z pasa do jazdy prosto lub w prawo czy złamanie zakazu zawracania. I to właśnie za takie wykroczenia możemy otrzymać zdjęcia z nowych fotoradarów.

Co równie ważne, nowe fotoradary będą potrafiły obserwować jednocześnie aż 32 auta na 8 pasach ruchu oraz rozpoznawać tablice rejestracyjne. Dzięki temu systemowi jest możliwość instalowania ich nawet przy największych i najbardziej ruchliwych drogach.

Pościg za pijanym kierowcą

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Na początek w Polsce pojawi się 100 sztuk takich urządzeń. Znana już jest ich lokalizacja. Będą one instalowane zarówna przy drogach krajowych jak i na głównych trasach w wielkich miastach. Pod koniec stycznia 2022 roku francuski produkt uzyskał potwierdzenie zgodności z polskimi przepisami metrologicznymi i może być już montowany przy naszych drogach.

Źródło: Mandat z radaru dostaniesz nie tylko za prędkość! Rewolucja na polskich drogach!