Rząd ogłasza nowy program: 12 000 plus na drugie i kolejne dzieci. Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i komu przysługuje?

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Rząd ogłasza nowy program: 12 000 plus na drugie i kolejne dzieci. Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i komu przysługuje?

2021-05-16 14:26

Rząd Zjednoczonej Prawicy ogłosił nowy program socjalny w ramach tzw. Polskiego Nowego Ładu. 12 000 PLUS to program, który ma wspomóc polskie rodziny. Komu przysługuje 12 tysięcy na dzieci w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? Sprawdźcie, kto może ubiegać się o pieniądze.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Polski Nowy Ład. To dokument, w którym zapisane zostały plany gospodarcze, dzięki którym Polska ma odbudować się ekonomicznie po pandemii koronawirusa.

Jedno z założeń planu to wprowadzenie nowego programu socjalnego dla rodzin. Chodzi o Rodzinny Kapitał Początkowy, zwany również programem 12 000 plus.

- Aby wesprzeć młodych rodziców wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy -12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka - mówił prezentując Polski Ład premier Mateusz Morawiecki.

12 000 plus. Kto może ubiegać się o nowe świadczenie?

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowy program socjalny ma być kolejnym wsparciem dla polskich rodzin.

- Zdecydowaliśmy się wesprzeć rodziców w tym pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. Pierwsze trzy lata to okres, w którym ci rodzice, zwykle młodzi, potrzebują najwięcej wsparcia w obszarze mieszkania, w obszarze pracy, ale też wsparcia finansowego. Dlatego oprócz 500 plus i 300 plus dajemy kolejny komponent w naszej polityce, koncentrujący się na małych dzieciach; to rodzinny kapitał opiekuńczy, to 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka - mówił Mateusz Morawiecki.

- Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu - dodał premier.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Źródło: Rząd ogłasza nowy program: 12 000 plus na drugie i kolejne dzieci. Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i komu przysługuje?