Ta UPIORNA ryba jest zdumiewająca! Widzi przez swoją przezroczystą głowę [WIDEO]

i

Autor: screen/ www.youtube.com/watch?v=Akv36y8WLYA&t=24s/ canva Ta UPIORNA ryba jest zdumiewająca! Widzi przez swoją przezroczystą głowę [WIDEO]

Ta UPIORNA ryba jest zdumiewająca! Widzi przez swoją przezroczystą głowę [WIDEO]

2022-04-22 11:27

W głębinach oceanów żyją zwierzęta, o których nie śniło się filozofom. Nadal wiele z nich pozostaje tajemnicą. Naukowcom z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) udało się jednak uchwycić niezwykłe stworzenie – rzadką rybę, przez której czoło można zajrzeć do środka głowy. Zobaczcie poniżej.

Macropinna microstoma to ryba, która żyje na głębokościach od 600 do 800 m pod powierzchnią oceanu. W strefie tej jest już całkowita ciemność. O niesamowitości stworzenia tam napotkanego przz naukowców świadczy to, że ma półprzezroczystą głowę wyglądającą jak hełm i zielone, cylindryczne oczy znajdujące się w jego środku. Można więc potocznie stwierdzić, że ryba widzi przez głowę. Mało tego, znajdujące się tam wewnątrz oczy ryby mają unikalną zdolność – ich pozycja może zmieniać się z poziomej na pionową. Pozwala to rybie obserwować nie tylko to, co pływa przed nią, ale przede wszystkim to, co jest nad nią.

Na nakręconym filmie doskonale widać cechy, które uczyniły z ryby jedno z najdziwniejszych stworzeń na ziemi. Udało się tam uchwycić upiorne oczy i nietypową głowę.

SPRAWDŹCIE NA FILMIKU PONIŻEJ:

Ponadto, zwierzę ma niewielki otwór gębowy, co wskazuje, że dysponuje doskonałym wzrokiem, umożliwiającym chwytanie drobnego pokarmu. Żywi się meduzami i zooplanktonem. Macropinna microstoma głównie unosi się w wodzie, korzystając z zestawu szerokich płetw, i czujnie śledzi to, co ma nad sobą.

Gdy ryba dostrzeże pokarm, porusza się w górę i chwyta ofiarę w pysk. Jednocześnie obraca oczy do przodu, aby mogła zobaczyć, dokąd zmierza.

Zdaniem badaczy możliwe jest, że dzięki przezroczystej głowie Macropinna microstoma unika zetknięcia się z parzydełkami podczas żerowania w kolonii rurkopławów. Naukowcy zastrzegają jednak, że na razie to tylko spekulacje.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ta UPIORNA ryba jest zdumiewająca! Widzi przez swoją przezroczystą głowę [WIDEO]