Mieszkańcy Płaszowa obawiają się, że w mającym powstać parku dojdzie do rzezi drzew

2021-04-22 12:59 KK nm
Drzewa Płaszów
Autor: Jacek Młynarz

Czy wraz z budową magistrali wodociągowej znikną drzewa w planowanym parku rzecznym Ogród Płaszów? Jacek Młynarz, radny Dzielnicy XIII Podgórze otrzymał od Wodociągów Miasta Krakowa pismo, z którego wynika, że ofiarą nowego wodociągu może paść kilkadziesiąt dorodnych drzew.

O planie budowy wodociągu w tym miejscu Jacek Młynarz dowiedział się przypadkiem, gdy zapytał Zarząd Zieleni Miejskiej o termin rozpoczęcia prac przy budowie parku.

Dowiedziałem się, że czekają na prace poprzedzające projektowanie parku, czyli wykonanie magistrali wodociągowej. Napisałem do Wodociągów i dostałem pismo, z którego wynika, że magistrala będzie biegła przez park i wyciętych zostanie 85 drzew i krzewów. Przeszedłem się po parku, krzewów nie zobaczyłem, więc to oczywiste, że wycinka obejmie głównie drzewa. Ta liczba mocno mnie zaniepokoiła - wyjaśnia. 

Wraz z pismem z Wodociągów Jacek Młynarz otrzymał również mapkę, z której wynika, że przebieg planowanego wodociągu pokrywa się z linią największych drzew.

Krakowskie Wodociągi zapytane o wycinkę uspokajają. Wycinki najprawdopodobniej nie da się uniknąć, ale nie będzie ona na tak wielką skalę. 

Doszło do olbrzymiego nieporozumienia. Rzeczywiście planowanych jest do wycięcia 85 drzew i krzewów, ale na trasie całej magistrali, a nie na trasie projektowanego parku. Tam do wycięcia przewidzianych jest ok. 20 drzew i to nie wskazanych przez radnego - wyjaśnia Robert Żurek, rzecznik przedsiębiorstwa. 

Podkreśla, że i ta liczba nie jest ostateczna, bo sprawą wciąż zajmuje się Wydział Kształtowania Środowiska. Dodaje, że na przełomie kwietnia i maja planowane jest spotkanie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, które ustalą najbardziej przyjazny dla środowiska przebieg magistrali.

Uczestniczce Dance Dance Dance puściły nerwy? Krzyczała do jurorów

Zaznacza, że trudno mówić o przełożeniu wodociągu w inne miejsce, bo są tam już położone dwie inne instalacje - ciepłowniczą i gazowa, które nie mogą ze sobą kolidować. 

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Źródło: Będzie rzeź drzew w związku budową sieci wodociągowej? "Wycinki nie da się uniknąć"
Nasi Partnerzy polecają