Palant na Wawelu

i

Autor: Łukasz Miłoszewski

Wawel powrócił do czasów Zygmunta Augusta. Na Zamku odbył się mecz palanta

2021-06-20 10:07

Wawel gościł niezwykłe wydarzenie sportowe. Po raz pierwszy od czasów króla Zygmunta Augusta na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego rozegrany został mecz palanta. Zawodnicy w strojach z epoki zmierzyli się na specjalnie stworzonym boisku, by za pomocą swojej gry zabiegać o względy monarchy obecnego na spotkaniu.

- Palant jest troszkę zapomnianą grą, ale powstało Polskie Stowarzyszenie Palantowe, które stara się przywrócić popularność tego sportu. Jest to bardzo prosta gra dla całych rodzin, w którą możemy zagrać niezależnie od warunków fizycznych - mówi dziennikarz sportowy Norbert Tkacz.

Łoś biegał po Krakowie

Palant jest najstarszą grą drużynową uprawianą w Polsce. Pierwsze zapisane wzmianki na temat tego sportu pochodzą już z pierwszej połowy XV wieku.

- Pierwszy raz mam okazję zobaczyć grę w palanta, ale przyznam, że wygląda to naprawdę ciekawie i myślę, że sam chętnie kiedyś spróbuje zagrać w palanta - mówił jeden z młodych widzów. - Trzeba tutaj trochę biegać i mieć niezłą celność, ale gra wygląda dość prosto, a mimo to dobrze się to ogląda - mówi inna uczestniczka wydarzenia.

Mecz palanta na Wawelu odbył się w ramach trwającej wystawy Wszystkie Arrasy Króla, którą można zobaczyć na Zamku Królewskim jeszcze do października.

Na Wawelu odbył się mecz palanta. Posłuchaj materiału Łukasza Miłoszewskiego:

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Źródło: Wawel powrócił do czasów Zygmunta Augusta. Na Zamku odbył się mecz palanta