Trybunał Konstytucyjny

i

Autor: Trybunał Konstytucyjny

RAPORT Z ANTENY 15.04.2021: Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie Adama Bodnara

2021-04-15 10:46

Po zakończeniu kadencji - nie może być rzecznikiem praw obywatelskich! Tak w sprawie Adama Bodnara zdecydował Trybunał Konstytucyjny. Obrady wznowił z kolei Sejm. Posłowie wieczorem po raz czwarty spróbują wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Więcej newsów znajdziecie w naszym Raporcie z anteny!

Pełnienie obowiązków po zakończeniu kadencji jest niekonstytucyjne. Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ten miał zbadać, czy Adam Bodnar,którego kadencja zakończyła się osiem miesięcy temu - wciąż może zajmować stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jego następcy parlament wciąż nie wybrał. Wniosek do Trybunału złożyła grupa posłów. A co oznacza dzisiejszy wyrok w praktyce? Po jegouprawomocnieniu - czyli za trzy miesiące - urząd będzie musiał opuścić Adam Bodnar.

Pod Trybunałem Konstytucyjnym odbył się również spontaniczny protest.

Raport z Anteny 15.04

RAPORT Z ANTENY 15.04.2021: maseczki na świeżym powietrzu nie przynoszą efektu?

Maseczki na zewnątrz mają ograniczoną skuteczność - przyznaje w rozmowie z nami wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze profesor Krzysztof Pyrć. Jak tłumaczy spacer pustą ulicą przynosi minimalne ryzyko zakażenia i nie różni się niczym od spaceru po lesie. Zdaniem wirusologa luzowanie obostrzeń powinniśmy zacząć właśnie od zdjęcia maseczek na zewnątrz. Ale najpierw trzeba poczekać na spadek zakażeń.