Wakacje Po Polsku z VOX FM

i

Autor: VOX FM Marysia i Kamil rzucają wszystko i ruszają w Bieszczady

Wakacje Po Polsku 2022: Bieszczady - jakie atrakcje warto zobaczyć? Gdzie zawita ekipa VOX FM?

2022-08-05 9:00

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać z Bieszczady? Jak pomyśleli, tak zrobią! Marysia i Kamil jak co tydzień pakują swoje walizki i uciekają od cywilizacji na Wakacje Po Polsku, by między innymi skosztować prawdziwego proziaka. Jakie miejsca warto odwiedzić w Bieszczadach?

Bieszczady na trasie VOX FM

Jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowe- tak o bieszczadzkim niebie mówią miłośnicy spoglądania na nocny firmament. Trwają Wakacje Po Polsku, dlatego w tym tygodniu rzucamy wszystko i ruszamy w Bieszczady. To właśnie tu, przy bezchmurnej pogodzie można zobaczyć nawet kilka tysięcy gwiazd, gdzie dla porównania- w stolicy regionu można zobaczyć ich zaledwie około 200. To wynik braku zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem.

Solina

Choć Bieszczady kojarzą się głównie ze spacerami po górskich szlakach... jednak również miłośnicy wypoczynku nad wodą znajdą swoje miejsce w Bieszczadach. Solina to jeden z największych zbiorników wodnych w Polsce i - jak twierdzą niektórzy - najpiękniej położony. Jezioro otoczone jest głównie lasami oraz licznymi wzniesieniami, wśród których najwyższe to Jawor i Stożki. Spływające z gór potoki zapewniają jezioru czystą wodę, co czyni Solinę rajem dla wędkarzy. Narzekać nie mogą też fani sportów wodnych, szczególnie żeglarstwa czy kitesurfingu, bo wysokie położenie Soliny sprzyja występowaniu intensywnych podmuchów wiatru. Dla tych bardziej leniwych i lubiących wylegiwanie się na słońcu nie brakuje specjalnie przygotowanych piaszczystych plaż. A dla ciekawskich warto przypomnieć - Tama w Solinie oraz znajdująca się w jej korpusie hydroelektrownia są udostępnione dla zwiedzających.Nad soliną bez problemu znajdziecie nocleg - baza turystyczna jest tu mocno rozbudowana i stoi na wysokim poziomie.

Żubry

Żubry do zobaczenia oko w oko. Pokazowa zagroda tych wyjątkowych zwierząt w Mucznem to kolejne miejsce, które warto odwiedzić wędrując po Bieszczadach. Tę bieszczadzką atrakcję odwiedza rocznie kilkaset tysięcy osób. W zagrodzie zobaczyć można zarówno osobniki dorosłe, jak i maluchy. Tradycją stał się konkurs na imiona dla małych żubrów. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje Po Polsku z VOX FM: ekipa VOX FM odwiedziła Jurę Krakowsko-Częstochowską. Marysia wspinała się w szpilkach [GALERIA,WIDEO]

Wakacje po polsku – tak bawiła się ekipa VOX FM na Lubelszczyźnie

Bieszczadzka ciuchcia

​Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice Cisnej, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej do Majdanu. To tam znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej. Kursuje górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy. Co roku „bieszczadzką ciuchcią” podróżują rzesze turystów, co czyni ją jedną z największych atrakcji w Bieszczadach”.

Hucuły

Na piechotę, rowerem, samochodem... a może konno? W Bieszczadach nie brakuje atrakcji dla miłośników zwierząt. Na podkarpaciu możecie trafić do kilku miejscowości gdzie znajduje się Hodowle Konia Huculskiego. Rasa ta żyła w Bieszczadach niemal od zawsze, natomiast zupełnie wyginęła po II wojnie światowej. Konie huculskie są przyjaźnie nastawione do człowieka, odważne, wesołe i ciekawskie. Są spokojne, cierpliwe i inteligentne, dzięki czemu można skorzystać z niezlicoznych ośrodków jeździeckich i wybrać się na Bieszczadzki Szlak Konny. Ten zaczyna się na skraju Bieszczad – w Ośrodku Górskiej Turystyki Jeździeckiej – Latarnia Wagabundy w Woli Michowej i prowadzi przez Nasiczne, dalej zatacza pętlę przez najpiękniejsze i najdziksze tereny Bieszczad, w tym przez pasmo Otrytu, powraca do Nasicznego, skąd prowadzi do Wołosatego.Bieszczady stanowią region górski znakomicie nadający się do uprawiania górskiej turystyki jeździeckiej.

Drezyny rowerowe

Aktywne zwiedzenie malowniczych gór wprost z linii kolejowych. Wybudowana w 1872 roku przez władze Cesarstwa Austriackiego roku linia kolejowa łączyła miejscowość Stróże z przejściem granicznym w Krościenku. Szlak kolejowy jednak z wiekiem tracił na znaczeniu, kolejne stacje były zamykane. Jednak kilka lat temu część linii kolejowej znalazła nowe przeznaczenie - stała się najdłuższą w Polsce trasą Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych. Drezyną rowerową z Uherzec Mineralnych dotrzecie także do Stefkowa. Na taką podróż trzeba poświęcić około dwóch godzin - do przejechania jest 14 km.​​ 

CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować dom na upały? Sprytne sposoby, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd

Chcesz wiedzieć więcej i mądrze planować wydatki na energię elektryczną? Wejdź na www.LiczySieEnergia.pl i dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd.

Listen to "PKEE - Liczy się ENERGIA" on Spreaker.