voxfm.pl  /  Wiadomości  /  Pierwsze bociany już w Polsce!


Pierwsze bociany już w Polsce!

Podziel się ze znajomymi
Pierwsze bociany już w Polsce!

www.national-geographic.pl

17-03-2014


W woj. warmińsko-mazurskim są już pierwsze bociany, obserwowano je m.in. na Mazurach w okolicach Sorkwit i Rynu. Zdaniem ornitologów, jeśli nie pogorszy się pogoda, już pod koniec tygodnia można się spodziewać masowych przylotów tych ptaków.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz, połowa marca to normalny czas przylotu na Warmię i Mazury pierwszych bocianów. "To są te najsilniejsze osobniki, można powiedzieć bociani przodownicy" - przyznał Szymkiewicz.

Bociany obserwowano już m.in. w okolicach Sorkwit i Rynu na Mazurach. Nie ma ich jeszcze w bocianiej wiosce Żywkowo pod granicą z Rosją. "W nocy spadł śnieg i leży go tu kilka centymetrów" - powiedział PAP Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP), które opiekuje się bocianią wioską i prowadzi tu tzw. bocianie gospodarstwo.

Menderski powiedział PAP, że na Warmię i Mazury bociany w większej liczbie powinny przylecieć pod koniec tygodnia. "12 marca nad Hurghadą w Egipcie obserwowano liczące kilka tysięcy stado bocianów. Te ptaki dziennie pokonują ok. 200 km, więc powinny być u nas ok. 21-22 marca. O ile oczywiście nie załamie się gwałtownie pogoda" - powiedział.

Warmińsko-mazurskie to region, w którym mieszka najwięcej bocianich par. W 2004 roku doliczono się tu aż 10 226 par bocianów białych. Najmniej bocianów w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie - 577 par.

Światowe liczenie bocianów odbywa się na świecie co 10 lat i w tym roku latem zaplanowano kolejną taką akcję. Wolontariusze będą liczyli wszystkie zamieszkałe gniazda i sprawdzali, ile jest w nich dorosłych osobników, a ile młodych. PTOP, które w Warmińsko-Mazurskiem organizuje i koordynuje akcję liczenia bocianów wciąż szuka wolontariuszy do liczenia bocianów. Chętni mogą się zgłaszać elektronicznie pod adresem: smenderski@ptop.org.pl.

Światowe liczenie bocianów białych obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 lat.

Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Dla porównania spis bocianów opracowany w 1995 roku wskazał, że w Polsce gniazdowało 40,9 tys. par bocianów.

Komentarze