Krótsza izolacja po COVID-19. Minister Zdrowia chce zmian. Ile będzie trwała izolacja?

Adam Niedzielski
Autor: Marcin Gadomski / SUPER EXPRESS

Ministerstwo Zdrowia chce, aby zakończenie izolacji po COVID-19 mogło nastąpić szybciej niż dotychczas. Jednak nie każdego będzie dotyczyć ten sam okres czasu. Izolacja będzie zależała od tego jak przechodziliśmy COVID-19. Jakie zmiany zostaną wprowadzone i ile będzie wynosiła izolacja po COVID-19?

Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie krótszej izolacji po przejściu COVID-19. Projekt uzasadniono koniecznością zmian w zakresie okresów zakończenia izolacji, a takich zmian chce Rada Medyczna działająca przy premierze Morawieckim, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną. Jeżeli projekt zostanie wprowadzony oznaczać on będzie sporą zmianę w zasadach izolacji. Minister Zdrowia chce, aby obecne przepisy, które mówią o tym, że "po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi" zostały skrócone. Jakie zmiany zostaną wprowadzone i ile będzie wynosiła izolacja po COVID-19?

Tak policyjne drony namierzają piratów drogowych

Krótsza izolacja po COVID-19. Jakie zmiany?

Projekt Ministerstwa Zdrowia przewiduje zakończenie izolacji po COVID-19 nawet po 24 godzinach, dla osób bez gorączki i tych, którzy nie używają leków przeciwgorączkowych, a przede wszystkim z poprawą kliniczną. Dłużej izolacja potrwa, bo nie mniej niż 10 dni, w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy OTWARCIE GALERII HANDLOWYCH? Jak długo potrwają obostrzenia? Do kiedy galerie handlowe są zamknięte? 20.04

Krótsza izolacja po COVID-19. Od kiedy?

Zmiany dotyczące okresu izolacji mogą wejść w życie bardzo szybko.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że nowe zasady krótszej izolacji wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Sonda
Koronawirus. Czy organizacja wesel powinna być już możliwa w maju 2021 roku?
Źródło: Krótsza izolacja po COVID-19. Minister Zdrowia chce zmian. Ile będzie trwała izolacja?
Nasi Partnerzy polecają